15 stycznia 2025 roku w Warszawie, w siedzibie Telewizji Polskiej na Woronicza odbyło się zorganizowane przez KZ NSZZ Solidarność TVP S.A. szkolenie z zakresu Ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. określającej definicje, organy publiczne oraz podmioty prawne zobowiązane do utworzenia kanałów zgłoszeń o naruszeniu przepisów Unijnych. Szkolenie przeprowadziła Beata Bondara mediator, pedagog pracy, traumatolog, doradca zawodowy i szkoleniowiec z Działu Szkoleń NSZZ Solidarność w Regionie Mazowsze.
W szkoleniu wzięli udział członkowie Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność TVP S.A. oraz członkowie Sekretariatu Kultury i Środków Przekazu.
Tematem szkolenia była ustawa o ochronie sygnalistów, której nadrzędnym celem jest zapewnienie sygnalistom bezpiecznej drogi przekazywania zgłoszeń o zaobserwowanych naruszeniach prawa. Adresatem ustawy może być każda osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, każda osoba prawna bądź inna jednostka organizacyjna i każdy pracodawca. Sygnalistą dokonującym zgłoszenia może bowiem być każda osoba pojawiająca się w otoczeniu podmiotu prawnego w tzw. kontekście związanym z pracą, a więc będzie to nie tylko pracownik, zleceniobiorca czy partner B2B, ale na równi – usługodawca, dystrybutor, dostawca i inny partner handlowy, a nawet osoba ubiegająca się dopiero o zatrudnienie w danym podmiocie.
Na szereg podmiotów nałożony zostanie dodatkowy obowiązek ustalenia procedury zgłoszeń wewnętrznych i prowadzenia rejestru takich zgłoszeń. Podmiot prawny będzie musiał zapewnić przyjmowanie zgłoszeń od sygnalistów co najmniej w formie ustnej i pisemnej, a w tym drugim przypadku – zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Zgłoszenia ustne będą mogły być dokonywane telefonicznie lub za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Do nagrania rozmowy telefonicznej bądź sporządzenia jej transkrypcji niezbędne będzie uzyskanie zgody sygnalisty. Z rozmowy nienagrywanej trzeba będzie z kolei sporządzić protokół – podobnie jak z przebiegu bezpośredniego spotkania z sygnalistą, jeśli zawnioskował o jego przeprowadzenie (chyba że taka bezpośrednia rozmowa została nagrana).
Jednocześnie zdjęta ma zostać obawa o skierowane przeciwko niemu potencjalne działania odwetowe pracodawcy, a to za sprawą grożącej pracodawcy odpowiedzialności karnej za utrudnianie dokonania zgłoszenia lub za podjęte działania odwetowe względem sygnalisty. Co więcej, pracodawca może zostać również pociągnięty do odpowiedzialności odszkodowawczej względem osoby zgłaszającej. Ochrona przysługująca sygnalistom rozciągnięta została ponadto na osoby pomagające w dokonaniu zgłoszenia oraz osoby powiązane z sygnalistą (zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne lub inne jednostki organizacyjne).
W imieniu członków KZ NSZZ Solidarność TVP S.A. i członków Sekretariatu Kultury i Środków Przekazu, którzy wzięli udział w szkoleniu z zakresu Ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów, serdecznie dziękuję Przewodniczącemu Dariuszowi Paczuskiemu i całemu działowi szkoleń NSZZ Solidarność Region Mazowsze a szczególnie prowadzącej szkolenie koleżance Beacie Bondarze za umożliwienie, zorganizowanie i przeprowadzenie szkolenia.