23 czerwca 2024 roku o godzinie o godzinie 12:00 rozpoczną się uroczystości obchodów 48. rocznicy Buntu Pracowników Ursusa.

Obchody upamiętniają wydarzenia z 24 czerwca 1976 roku kiedy to rząd ogłosił radykalne podwyżki cen żywności. Mięso i jego przetwory podrożały o kilkadziesiąt procent. W kraju wybuchły strajki, w Ursusie miały dramatyczny charakter. Strajkujący zablokowali linię kolejową, uniemożliwiając na kilka godzin ruch pociągów. ZOMO brutalnie rozpędziło protestujących, a represje trwały po zakończeniu strajku.
Robotnicy, którzy brali udział w manifestacji, byli skazywani na więzienie i zwalniani z pracy. W konsekwencji tych wydarzeń powstał Komitet Obrony Robotników, który później stał się jednym z filarów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Wojewoda mazowiecki: Solidarność każdego roku musi płacić ponad 4 tys ...

Z okazji 48. rocznicy strajku
uroczystości rocznicowe w Ursusie organizowane przez oddział NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze, który zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w niedzielę 23 czerwca 2024 r.

  • godz. 12.00 – zbiórka Pocztów Sztandarowych ul. Rynkowa 1;
  • godz. 12.30 – Msza Św. w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP przy ul. Gen. K.  Sosnkowskiego 34; po Mszy przemarsz przed pomnik przy placu Czerwca 1976 roku;
  • godz. 14.15 – uroczystości przed pomnikiem przy placu Czerwca 1976 roku z wojskową asystą honorową z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.